participations


Artists and Architects

Marina Abramovic, Vito Acconci, Ghada Amer, Carlos Amorales, Andreas Angelidakis, Maiolino Anna Maria, Ziad Antar, Igor Antic, Dimitrios G. Antonitsis, Cory Arcangel, Stefano Arienti, John Armleder, Arteaparte, Atelier Van Lieshout, Kader Attia, Sergio Augusto, Omar Ba, Marco Bagnoli, Maja Bajevic, Bill Balaskas, Antonio Barletta, Beforelight, Farid Belkahia, Joe Ben, Carlo Berarducci, Jacques Berthet, Willie Bester, Joseph Beuys, Nigol Bezjian, Alberto Biagetti, Pierre Bismuth, Olivier Blanckart, Stefano Boccalini, Alighiero Boetti, Montien Boonma, Andries Botha, Mohamed Bourouissa, Marie Bovo, Filipe Branquinho, Candice Breitz, Marcel Broodthaers, Frédéric Bruly Bouabré, Marie Jos Burki, Paolo Canevari, Mircea Cantor, Pietro Capogrosso, Letizia Cariello, Los Carpinteros, David Casini, Edson Chagas, Sheba Chhachhi, Fontaine Claire, Desertmed Collective, Raqs Media Collective, Mat Collishaw, Jordi Colomer, Rochelle Costi, Perjovschi Dan & Lia, Fabiana De Barros, Lenora De Barros, Berlinde De Bruyckere, Daniela De Lorenzo, Flavio De Marco, Charles De Meaux, Silvie Defraoui, Marta Dell?Angelo, Brice Dellsperger, Paola Di Bello, Elisabetta Di Maggio, Filippo Di Sambuy, Braco Dimitrijevic, Atul Dodiya, Wang Du, Anita Dube, Bruce Dunning, Shin Egashira, Johannes Egger, Touhami Ennadre, Haris Epaminonda, Inci Eviner, Ymane Fakhir, Omer Fast, Michel Favre, Sylvie Fleury, Parastou Forouhar, Katharina Fritsch, G?rald Minkoff & Muriel Olesen, Michael Galasso, Juan Galdeano, Thomas Galler, Apostolos Georgiou, Liam Gillick, Christoph Girardet, Nan Goldin, Dominique Gonzalez-Foerster, Michel Groisman, Alessandro Guerriero, Probir Gupta, Subodh Gupta, Fabrice Gygi, Henrik Hakansson, Jitka Hanzlov, Hariklia Hari, Romuald Hazoumé, Jos? Antonio Hernandez-Diez, Noritoshi Hirakawa, Pip Horne, Shirazeh Houshiary, Pieter Hugo, Adelita Husni-Bey, Pierre Huyghe, Labote Iseult, Runa Islam, Alfredo Jaar, Khaled Jarrar, Francesco Jodice, Philip Johnson, Nadia Kaabi-Linke, Ilya Kabakov, Kacimi, Ranbir Kaleka, Jitish Kallat, Reena Kallat, Ashot Kanayan, Anish Kapoor, G?ls?n Karamustafa, Kcho, Mike Kelley, William Kentridge, Bharti Kher, Martand Khosla, Romi Khosla, Kimsooja, Rachid Koraichi, Joseph Kosuth, Jannis Kounellis, Dimitris Kozaris, Barbara Kruger, Lauda & Donegani, Ange Leccia, Nelson Leirner, Zilla Leutenegger, Sol LeWitt, Armin Linke, LIS, Liza Lou, Matthias M?ller, Gonçalo Mabunda, Nalini Malani, Marcello Maloberti, Mustafa Maluka, Miltos Manetas, Mark Mangion, Abu Bakarr Mansaray, Margherita Manzelli, Andrea Marescalchi, Enzo Mari, Eva Marisaldi, Masbedo, Salem Mekouria, DeAnna Mganias, Miralda, Tatsuo Miyajima, Tracey Moffatt, Tony Morgan, Liliana Moro, Gianni Motti, Matt Mullican, Shirin Neshat, Ernesto Neto, Olaf Nicolai, Yorgos Nikas, Marcel Odenbach, Chris Ofili, Izumi Ogino, Olu Oguibe, Melik Ohanian, H?lio Oiticica, J.D.’Okhai Ojeikere, Joshua Okoromodeke, Richard Onyango, Meret Oppenheim, Ouattara, Tsuyoshi Ozawa, Adrian Paci, Nam June Paik, Rosana Palazyan, Charlemagne Palestine, Luca Pancrazzi, Maria Papadimitriou, Philippe Parreno, Yan Pei-Ming, Maria Carmen Perlingeiro, Paris Petridis, Ivan Petrovič, Rantzer Philip, Angelo Plessas, Khalil Rabah, Annie Ratti, Robert Rauschenberg, Reamillo & Juliet, David Renaud, Ricardo Ribenbo, Nn Rimzon, Miguel Rio Branco, Miguel Angel Rios, Pipilotti Rist, Sophie Ristelhueber, Pietro Roccasalva, Rekha Rodwittiya, Dieter Roth, Bleue Roy, Chéri Samba, Domingo Sanchez Blanco, Denis Santachiara, Sarkis, Risa Sato, Franck Scurti, Zineb Sedira, Teresa Serrano, Shimabuku, Yinka Shonibare, Malick Sidibé, Regina Silveira, Vivianne van Singer, Raghubir Singh, Veronica Smirnoff, Edgard Soares, Carola Spadoni, Daniel Spoerri, Haim Steinbach, Pat Steir, Alma Suljevic, Vivan Sundaram, Super!, Geraldo Sutter, El Sy, Pascale Marthine Tayou, Priscilla Tea, Gregoriou Theodoulos, Frank Thiel, Thukral & Tagra, Grazia Toderi, Barth?l?my Toguo, Panos Tsagaris, Maria Tsagkari, Margherita Lafranchi Turewicz, Mitja Tusek, Uri Tzaig, Adriana Varejao, Avinash Veeraraghavan, Fabien Verschaere, Peter W?thrich, Kara Walker, Nari Ward, Clemens Von Wedemeyer, Gal Weinstein, Robert Wilson, Raed Yassin, Yiorgis Yerolymbos, Chen Zhen, Vasilis Zografos


Filmmakers

Hany Abu-Assad, Chimamanda Ngozi Adichie, Tata Amaral, Fanny Ardant, Armagan Ballantyne, Faouzi Bensaïdi, Sergei Bodrov, Charles De Meaux, Assia Djebar, Nuruddin Farah, Dominique Gonzalez-Foerster, Khaled Hosseini, Runa Islam, Elfriede Jelinek, Zhang-ke Jia, Francesco Jodice, H?seyin Karabey, Keret Etgar & Shira Geffen, Gabriel Garcia M?rquez, Naghib Mahfuz, Toni Morrison, Murali Nair, Idrissa Ouedraogo, Ruth Ozeki, Jafar Panahi, Pipilotti Rist, Saman Salour, Jos Saramago, Sarkis, Roberto Saviano, Bram Schouw, Teresa Serrano, Abderrahmane Sissako, Daniela Thomas, Pablo Trapero, Wastecooking, Apichatpong Weerasethakul, Mo Yan, Jasmila Zbanic, Jia Zhang-Ke

 

 

Partnerships



 

 

 

 
Art for The World
 
- - - - - - - - - - - - - - - -
who we are
connections
mail us
newsletter
- - - - - - - - - - - - - - - -
 
ART for The World's blog
 
facebook